Ukraina merr përgjegjësinë për sulmin në bazën ajrore të Krimesë

schedule08:33 - 8 Shtator, 2022

schedule 08:33 - 8 Shtator, 2022

Shefi i lartë ushtarak i Ukrainës ka marrë përgjegjësinë për sulmin në bazën ajrore ruse Saky në Krime, sipas The Guardian.

Duke iu referuar qasjeve që Ukraina mund të adoptojë për të përfituar ndërsa lufta vazhdon, gjenerali i Ukrainës Zaluzhnyi përmendi sulmin në Krime si shembull.

Një shembull bindës që vërteton përpjekjet e suksesshme të Forcave të Armatosura të Ukrainës për të treguar forcën në territorin e pushtuar përkohësisht të Republikës Autonome të Krimesë.

Kjo u bë nga një seri sulmesh raketore të suksesshme në bazat ajrore të armikut me bazë në Krime, para së gjithash, në fushën ajrore Saky.

Detyra e Forcave të Armatosura të Ukrainës për vitin 2023 është t’i bëjnë këto përvoja edhe më të mprehta dhe më të prekshme për rusët dhe për rajonet e tjera të pushtuara, pavarësisht distancës me objektivat.

Baza ajrore Saky ndodhet të paktën 200 km nga vijat e frontit dhe Zaluzhnyi nuk sqaroi se çfarë kërkonte të arrinte me sulmin me raketa.

/abcnews.al