Ukraina ‘lodh’ politikën polake

schedule09:43 - 22 Shtator, 2023

schedule 09:43 - 22 Shtator, 2023

Nga Sarah Rainsford, BBC

Që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë, Varshava ka qenë një mbështetëse e vendosur e Kievit. Shpesh ka udhëhequr dërgimin e ndihmës dhe pajisjeve ushtarake dhe ka argumentuar me pasion se kjo mbështetje është thelbësore për të mbrojtur vetë Poloninë nga agresioni rus.

Ndryshimi i tonit nga qeveria polake për Ukrainën është befasues.  Këtë javë erdhi një paralajmërim nga kryeministri i Polonisë se nuk do të dërgonte më armë në Kiev, megjithëse të tjerët në partinë e tij më pas u përpoqën ta zbusnin atë mesazh.

Por nuk kishte asnjë keqinterpretim të fjalëve të presidentit polak. Andrzej Duda e krahasoi Ukrainën me një burrë që po mbytet, i cili rrezikon të tërheqë të tjerët me vete.

Tensioni në marrëdhëniet midis vendeve fqinje filloi me një mosmarrëveshje për importet e drithërave që mbetet e pazgjidhur. Ukraina duhet të eksportojë të korrat e saj dhe rrugët tokësore tani janë kritike sepse Rusia po sulmon qëllimisht portet si në Detin e Zi ashtu edhe në lumin Danub.

Por në një përpjekje për të mbrojtur fermerët e saj, Polonia nuk do të lejojë që drithërat më të lirë ukrainas të bëhen pjesë e tregut të saj të brendshëm, vetëm për të kaluar në pjesën tjetër të Bashkimit Europian në tranzit, raporton abcnews.al

Për partinë qeverisëse të Polonisë Ligj dhe Drejtësi, ose PiS, ekuacioni është i thjeshtë, fermerët këtu nuk duan konkurrencë nga gruri ukrainas dhe PiS dëshiron votat e fermerëve në zgjedhjet e muajit të ardhshëm.

PiS është përpara në sondazhet e opinionit, por diferencat janë të ngushta. Në betejën për vota, PiS është pozicionuar si mbrojtësi më i fortë i interesave polake. Pra, ri përcaktimi se si po ndihmon Ukrainën është vetëm një nga kartat që ajo po luan krahas kauzave të tjera populiste, siç është migrimi.

Piotr Lukasieëicz, nga grupi i analizës Polityka Insight, shpjegon: “Nuk ka të bëjë me grurin, nuk ka të bëjë me armët.

Ka të bëjë me ndjenjat midis elektoratit konservator, që është çështja e madhe për PiS, dhe ata duhet të kalojnë këtë ndjenjë.

“Është ndërtuar rreth nocionit se Ukraina nuk është mjaft mirënjohëse për mbështetjen polake dhe se ukrainasit këtu po marrin shumë përsa i përket shërbimeve sociale dhe financave,” thotë ai.

PiS po përpiqet të tërheqë votuesit nga partia e ekstremit të djathtë Konfederacja, e cila aktualisht ka rreth 10% mbështetje.

Konfederacja shpalli koston totale të ndihmës së Kievit të jetë mbi 100 miliardë zloty (18.79 miliardë paund, 23.1 miliardë dollarë)  dhe tha që ka zero mirënjohje.

Politikanët e opozitës e kanë kritikuar sjelljen e qeverisë si nacionalizëm të rrezikshëm. Por ndryshimi i tonit të Polonisë nuk po ndodh në mënyrë të izoluar.

Hija e “lodhjes së Ukrainës” varet mbi fushatat zgjedhore nga Sllovakia në Shtetet e Bashkuara, një shqetësim serioz për Kievin, i cili ka nevojë për mbështetje të vazhdueshme dhe të fortë perëndimore ndërsa lufton forcat ruse.

Qeveria polake po thekson se ndihma ndërkombëtare do të vazhdojë në vijat e frontit të Ukrainës nëpërmjet Rzeszoë në lindje, një qendër kritike për gjithçka, nga tanket te plumbat. Ndërkohë, bisedimet midis Ukrainës dhe Polonisë për mosmarrëveshjen e grurit po vazhdojnë.

Duket se ka përpjekje nga të dyja palët për të parandaluar që lufta e fjalëve të përshkallëzohet në një krizë të plotë. Dhe ndërsa PiS përpiqet të marrë votat rurale, konservatore, mbështetja për Ukrainën këtu në Varshavë mbetet e fortë, raporton abcnews.al

“Padyshim që nuk është mirë që po e kufizojmë ndihmën. Gjëja që po bën Rusia është e papranueshme. Ne duhet të mbrohemi dhe të ndihmojmë Ukrainën të mbrojë lirinë e saj,”tha Viktoria, në një qytet që ende ka shumë flamuj ukrainas të mbështjellë jashtë apartamenteve. dritare në solidaritet  dhe shumë refugjatë ukrainas.

“Unë mendoj se ky është një mjet që qeveria përdor për të fituar zgjedhjet. Ata luajnë me të gjitha emocionet dhe ky është një fjalim i ndyrë përpara zgjedhjeve,” sugjeroi Rafa.

“Shpresoj se janë vetëm fjalë. Varet se kush i fiton zgjedhjet. Brenda një muaji, kjo do të jetë e qartë.”

Por disa mendojnë se dëmi për Poloninë është bërë tashmë.

“Fjalët kanë rëndësi,” thotë analisti Piotr Lukasieëicz “Unë mendoj se do të ketë pasoja dhe ato do të jenë të këqija për Poloninë.”

/abcnews.al