Ukraina dëmton sistemin rus të mbrojtjes ajrore

schedule19:10 - 4 Tetor, 2023

schedule 19:10 - 4 Tetor, 2023

Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit, kanë raportuar disa media ukrainase.

Sulmi thuhet se është kryer gjatë natës, shkruan Sky News.

Në videot e postuara në kanalet ruse në Telegram d1%gjohen tingujt e shpërthimeve mbi Belgorod në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Burimet brenda Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) që folën për mediat, nuk dhanë hollësi për shkallën e dëmit.

Rusia më herët pretendoi se forcat e saj kishin rrëzuar 31 dronë ukrainas gjatë natës mbi rajonet e Belgorod, Bryansk dhe Kursk./abcnews.al