U zgjodh kryetar i Shoqatës së Bashkive, Ndreu replikon me Ademin: Ti lexon së prapthi

schedule19:30 - 8 Qershor, 2021

schedule 19:30 - 8 Qershor, 2021

Kryetari i ri i Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë, Pjerin Ndreu i është përgjigjur kryetares së bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, e cila u shkarkua nga Asambleja e Përgjithshme e kësaj Shoqate në mbledhjen e sotme. Ndreu thotë se Ademi e ka lexuar demokracinë së prapthi.

Nje konfirmim dhe nje pergjigje per kolegen Voltana Ademi,  Sot me pjesmarrjen e 23 anetareve, nga 30, te asmablese se pergjithshme te “Shoqates se Bashkive te Shqiperise” u be mbledhja e jashtezakonshme dhe u zgjodhem drejtuesit e ri!

Zonja Ademi,

-Aderimi ne shoqate eshte bere me vendime te keshillave bashkiake. Cdo kryetar Bashkie apo Keshilli Bashkiak eshte anetar, pavaresisht si e ka emrin ne kohe te ndryshme.

-Mosqenia anetar vendoset po me vendim keshilli bashkiak per secilen Bashki dhe jo nga ju si kryetare.

-Sipas statutit qe ka shoqata, neni 12, jo me pak se 1/5 e anetareve kane te drejte te therrasin asmablene e pergjithshme. Ftesa per asamble ju ka ardhe dhe ju, si gjithe te tjereve! Ne Asamble mori pjese Kryetarja e keshillit Bashkiak Shkoder Brisela Kadia.

-Nje shoqate qe sipas jush ju paska vetem ju kryetare, anetare, nenkryetare, pra vetem nje njeri, nuk e kuptoj se cfare demokracie perfaqeson?!

-Pretendimi qe sipas jush paskeni nje kerkese padi ne Gjykaten Kushtetuese dhe ne nuk jemi te legjitimuar eshte me se paku injorance juridike! Secili prej kryetareve te Bashkive ka nje vendim gjykate qe ka konfirmuar legjimitetin e zgjedhjes se tij, pervec jush qe se keni, por ushtroni detyren.

-Se fundi demokracine e keni lexuar se prapthi, sepse ajo thote qe vendimarrja merret me shumicen e anetareve, dhe jo me humorin tend politik, qe drejton gjoja nje shoqate ku na qenke vetem ti e askuah tjetër” shkruan ai.

Në mbledhjen e sotme përveç kryetarit janë zgjedhur dhe nënkryetarët e rinj të shoqatës që janë Alma Hoxha dhe Ilir Xhakolli. Ndërkohë në lidhje me padinë që do shqyrtohet në Gjykatën Kushtetuese mbi legjitimitetin e zgjedhjeve vendore të 30-qershorit të vitit 2019-të, Ndreu tha se nuk qëndron. d.b/Abcnews.al