U vranë 10 civilë, Pentagoni: Sulmi me dron amerikan në Afganistan nuk ka shkelur ligjin

schedule08:35 - 4 Nëntor, 2021

schedule 08:35 - 4 Nëntor, 2021

Sulmi me dron amerikan që vrau 10 civilë afganë ishte një gabim që nuk ka shkelur asnjë ligj, tha një inspektor i Pentagonit pas një hetimi. “Ishte gabim,” u tha gazetarëve inspektori i Forcave Ajrore të SHBA, gjeneral Sami Said.

Sulmi i 29 gushtit vrau tre të rritur, duke përfshirë një burrë që punonte për një grup ndihmash amerikane dhe shtatë fëmijë. Ngjarja ndodhi ndërsa vendet perëndimore u përpoqën të evakuonin afganët pasi talebanët morën kontrollin e vendit. Fëmija më i vogël që u vra ishte Sumaya dy vjeç dhe Farzad më i madhi 12 vjeç, tha familja për BBC.

Duke folur pak më pas, Ramin Yousufi, një i afërm, tha se kishte qenë një “sulm brutal” i bazuar në “informacione të gabuara”.

Said tha se kishte pasur “gabime ekzekutimi, të kombinuara me paragjykime konfirmimi dhe prishje të komunikimi që çuan në viktima civile .

Por ai tha se hetimi nuk kishte gjetur “asnjë shkelje të ligjit, duke përfshirë Ligjin e Luftës”. “Nuk është sjellje kriminale, sjellje e rastësishme, neglizhencë,” shtoi ai.

Ai tha se personeli amerikan që kreu sulmin me dron besonte vërtet se ata kishin në shënjestër “një kërcënim të menjëhershëm” nga grupi i Shtetit Islamik për forcat amerikane dhe stafin diplomatik në aeroportin e Kabulit. g.v/abcnews.al