Twitter drejt falimentimit, Musk vendos në ankand simbolin e tij të themelimit

schedule20:16 - 18 Janar, 2023

schedule 20:16 - 18 Janar, 2023

Twitter ka vendosur në ankand në internet qindra artikuj nga selia e tij në San Francisko.

Një statujë e logos së famshme e zogut blu të platformës aktualisht kushton 11,000 dollarë (8,900 £), dhe kanë mbetur rreth 24 orë ndaj kësaj oferte. Ndërsa simboli @ rreth 190 cm kushton 4,300 dollarë.

Shitja vjen pasi pronari i ri Elon Musk solli hmbje në Twitter pas blerjes së tij prej 44 miliardë dollarësh të kompanisë vitin e kaluar.

Që nga marrja e detyrës në fund të tetorit, Musk ka pushuar nga puna rreth gjysmën e stafit prej 7,500 të kompanisë.

Ai gjithashtu u ka dhënë fund shumë përfitimeve të Twitter, si ushqimet falas.

Përvec simboleve në shitje tashmë janë vendosur disa aparate ekspres La Marzocco të nivelit të lartë dhe pije të gazuara me shpërndarës akulli.

Gjigandi i teknologjisë po shet edhe tavolina kafeje Herman Miller që janë në treg me pakicë për rreth 2,000 dollarë të reja.

Megjithatë, duket se asnjë artikull nuk është shumë i vogël për t’u nxjerrë në ankand.

Twitter po shet gjithashtu pajisje printimi dhe madje edhe grupe sirtarësh të vegjël, aktualisht me një ofertë prej 60 dollarësh.

Gjithashtu ka disa kabina konferencash të papërshkueshme nga zëri dhe divane dizenjuese.

Musk shkroi në Twitter në nëntor se kompania kishte parë një “rënie masive të të ardhurave” pas largimit të disa reklamuesve.

Ai gjithashtu paralajmëroi se firma mund të falimentonte.

Twitter dyshohet se ka dështuar të paguajë qiranë në zyrat anembanë globit, duke përfshirë qendrën e tyre në San Francisko, ku pronari i tyre po padit për mospagesë.

Nick Dove, një përfaqësues i Heritage Global Partners, kompania që administron ankandin, megjithatë, i tha revistës Fortune se shitja nuk kishte të bënte me rimbursimin e kostove për blerjen prej 44 miliardë dollarësh.

“Nëse dikush me të vërtetë mendon se të ardhurat nga shitja e disa kompjuterëve dhe karrigeve do të paguajnë për borxhet, atëherë ai është një budalla,” tha ai. /abcnews.al