Kongresi amerikan i kufizon Trump-it veprimet ushtarake kundër Iranit

schedule10:01 - 10 January, 2020

schedule10:01 - 10 January, 2020

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një rezolutë që do të detyronte Presidentin Trump të kërkojë pëlqimin nga Kongresi përpara se të ndërmarrë veprime të reja ushtarake kundër Iranit.

Masa vjen pothuajse një javë pasi Presidenti Trump organizoi një sulm me avionë amerikanë që vranë një gjeneral të lartë iranian dhe çoi në rritjen e tensioneve me Teheranin.  Vetëm tre republikanë dhe një i pavarur u bashkuan me Demokratët për të kaluar rezolutën, tetë demokratët e tjerë  kundërshtuan atë.

Votimi i Kongresit vjen gjithashtu pas njoftimeve se disa  zyrtarë të lartë të administratës Trump- dhe disa republikanëve – që ishin të pakënaqur me mungesën e transparencës me vendimin për të goditur gjeneralin iranian.

Në përgjigje të votimit, Shtëpia e Bardhë tha se presidenti “ka të drejtë dhe detyrë ta mbrojë këtë komb dhe qytetarët tanë nga terrorizmi. Kjo është ajo që ai vazhdon të bëjë dhe bota është më e sigurt me të.”

“Kjo rezolutë e Kongresit përpiqet të minojë aftësinë e Forcave të Armatosura të SH.B.A.-së për të parandaluar veprimtarinë terroriste nga Irani dhe aleatët e saj dhe përpjekjet për të penguar autoritetin e Presidentit për të mbrojtur Amerikën dhe interesat tona në rajon nga kërcënimet e vazhdueshme,”.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Hogan Gidley tha në një deklaratë se, “Këto veprime të Kongresit janë të gabuara.

Nën administrimin e Trump, Demokratët dhe disa republikanë mund të kërkojnë  për legjislacion të ri që adresojnë autorizimin e presidentit për përdorimin e forcës ushtarake.

“Kjo rezolutë  është e gabuar, dhe miratimi i saj nga Kongresi mund të minojë aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të mbrojtur qytetarët amerikanë, të cilët Irani vazhdon të kërkojë t’i dëmtojë”, thuhet në deklaratën e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit për politikën e administratës.

Shtëpia e Minoriteteve Whip Steve Scalise tha se Trump po funksiononte mirë brenda autoriteteve të tij të luftës duke sulmuar Iranin dhe se masa për të vrarë Gjeneralin iranian Qassem Soleimani ishte e duhur.

“Ky vend është një vend më i sigurt tani që  Soleimani nuk jeton më”, tha republikani i Luizianës.

Rep. Jodey Arrington, R-Texas, gjithashtu sulmoi përpjekjet e demokratëve.

“Fatmirësisht kjo është një rezolutë që nuk shkon askund,” tha ai. “Kjo nuk është një rezolutë, kjo është një tërheqje, një falje de-fakto.”

Sidoqoftë, disa republikanë të Senatit kanë shprehur interes ditët e fundit për të mbështetur një masë të ngjashme në Kongres.

Sens Rand Paul, R-Ky. Dhe Mike Lee, R-Utah, kanë thënë tashmë se do të mbështesin masën. Dhe Susan Collins, R-Maine dhe Todd Young, R-Ind., gjithashtu kanë qenë në bisedime me Kaine në lidhje me legjislacionin dhe mund të mbështesin rezolutën.

“Ne jemi në prag të luftës tani. Kështu që unë mendoj se aksionet janë shumë më të larta tani,” tha Kaine në argumentimin për rezolutën “Unë mendoj se kjo rrit nevojën për projekt-ligj “./abcnews.al