Trump përforcon mbrojtjen anti-raketë

12:45 | 17/01/201912:450

Administrata amerikane synon të përforcojë mbrojtjen anti-raketë, duke marrë në konsideratë dhe vendosjen e armatimeve në hapësirë. Plani do të bëhet publik nga kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë një vizite në Pentagon.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po vlerësojnë mundësinë e vendosjes së armëve në hapësirë, përfshirë lazer dhe satelitë për të gjurmuar raketat armike. Lajmi është konfirmuar nga një zyrtar i administratës Trump, duke theksuar se ende nuk është marrë një vendim konkret. Por Shtëpia e Bardhë synon një përforcim të mbrojtjes anti-raketë për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe interesat amerikane jashtë vendit, nga sulme të mundshme.

Strategjia e re mund të përfshijë edhe një opsion më agresiv: ajo e ndalimit të raketave para se të lëshohen apo në minutat e para të fluturimit edhe me përdorimin e droneve të pajisur me lazer. Plani do të bëhet publik nga vetë Presidenti amerikan gjatë një vizite në Pentagon./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono