Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë, epoka e Biden po fillon

schedule11:19 - 20 Janar, 2021

schedule 11:19 - 20 Janar, 2021

Me dy përpjekje të dështuara për të kërkuar presidencën e SHBA, Joe Biden më në fund ka plotësuar ëndrrën e tij të jetës në moshën 78 vjeçare.

Fituesi i zgjedhjeve dhe më i vjetri nga të gjithë do të betohet si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara , në orën 12 të mesditës me orën e Uashingtonit dhe me orën tonë në 18:00. Biden është i vendosur për të vendosur demokracinë më të fortë në botë, pas katër viteve të trazuara të paraardhësit të tij, Donald Trump.

Ceremonia e sotme nuk do të duket si asnjë nga ato të mëparshmet, turma e madhe e rreshtuar tradicionalisht përgjatë Qendrës Qendrore Kombëtare, nga Kapitoli në Memorialin e Linkolnit, do të mungojë këtë vit për shkak të pandemis. Numri i të ftuarve për shkak të masave kufizuese do të jetë i pakët dhe pjesë do të jenë  anëtarë të Kongresit, ushtarak, ish-presidentët dhe figurat e tjera të larta publike të cilët do të mbajnë distancë dhe maska.

Sidoqoftë, tradita do të respektohet, rreth orës 11:00 ceremonia e betimit do të fillojë përpara Krahut Perëndimor të Kapitolit, në prani të ish-presidentëve Barack Obama, George Ë. Bush dhe Bill Clinton. Në moshën 96 vjeç, një president tjetër i mbijetuar, Jimmy Carter, do të jetë i pranishëm vetëm mendërisht, ndërsa Donald Trump, siç ka njoftuar tashmë, nuk do të marrë pjesë, duke thyer një traditë, pasi refuzoi që deri në ditën e fundit të mandatit të tij të pranojë humbjen elektorale.

Me reputacionin e tij të dëmtuar rëndë nga ngjarjet e 6 janarit në Kapitol, popullariteti i tij u zvogëlua me më pak se 40% dhe në Senat është në pritje gjyqi i tij i dytë. Trump është larguar nga Shtëpia e Bardhë në drejtim të Floridas. e.su./abcnews.al