Trump dëshiron marrëveshje tregtare me Kinën

schedule13:37 - 2 Nëntor, 2018

schedule 13:37 - 2 Nëntor, 2018

SHBA dëshiron të arrijë një marrëveshje tregtare me Kinën në samitin e G20 në Argjentinë. Kjo është bërë e ditur nga mediat amerikanë që raportojnë se presidenti Trump ka urdhëruar administratën e tij të përgatisë një draft marrëveshje që do t’i japë fund luftës tregtare mes dy vendeve.

Presidenti amerikan, Donald Trump, dëshiron të arrijë një marrëveshje me presidentin kinez, Xi Jinping, të cilin do ta takojë në sajë të samitit të G20 që mbahet në fund të nëntorit. Për këtë i ka kërkuar administratës së tij që të përgatisë një draft për akordin. Kjo është raportuar nga gjencia e lajmeve Bloomberg që citon burime afër këtij dosieri.

Shtyrja drejt një marrëveshje të mundshme erdhi pas një telefonate të orëve të fundit mes Trump dhe Xi Jinping. Pas një bisede mes dy liderëve, kreu i Shtëpisë së Bardhë u ka kërkuar anëtarëve të administratës së tij që të fillojnë me përgatitjet për draft marrëveshjen.

Telefonata mes presidentit kinez dhe atij amerikan lidhur me tregtinë dhe çështje të tjera ishte “shumë positive”. Dy liderët janë dakordësuar për të “shtuar shkëmbimet ekonomike”, tha në një konferencë për shtyp zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Lu Kand, por pa dhënë detaje për një zhbllokim të mundshëm të negociatave sa i përket përshkallëzimit të mardhënieve mes dy vendeve për shkak të tarifave të vendosura për importet.

Kina dhe SHBA u përfshin këtë vit në një luftë të ashpër tregtare që filloi me vendosjen e tarifave nga Trump për importin e çelikut dhe aluminit. Presidenti amerikan e arsyetoi vendimin e tij duke thënë se Uashingtoni duhet të reduktojë defiçitin tregtar me shumë vende të botës, kryesisht me Kinën. Një vendim i tillë shkaktoi reagim zinxhir dhe përshkallëzoi në luftë tarifash./abcnews.al