Tritol dyqanit të ish-anëtarit të bandës së Lushnjes, i dënuar për tentativë vrasje bashkë me të birin

schedule09:22 - 5 Prill, 2021

schedule 09:22 - 5 Prill, 2021

LUSHNJE- Orët e para të mëngjesit të sotëm një sasi eksplozivi ka shpërthyer në derën e një objekti në qytetin e Lushnje. Abcnews.al mëson se objekti në të cilin ka shpërthyer tritoli i përket Arjan Aliços, një person me precedent të theksuar kriminal, ndërsa njihet ndryshe edhe si një nga ish-anëtarët e bandës së Aldo Bares.

Lënda plasëse ishte vendosur në qepenin e dyqanit pranë banesës së Arian Aliço. Nga shpërthimi është dëmtuar qepeni i dyqanit, ndërsa mësohet se kjo nuk është hera e parë që sulmohet objekti në pronësi të Aliços. Kujtojmë se më 30 janar të vitit 2018 persona të pa identifikuar kanë qëlluar me breshëri plumbash në drejtim të banesës.

Ndërkohë Arjan Alico sëbashku me të birin  Xhuljo Aliço janë të arrestuar për një ngjarje të ndodhur në vitin 2016 ku akuzohen për plagosjen e rëndë të shtetasit Julian Sula.

Njoftimi i policisë:

‘Rreth orës 03:25, në lagjen “Skënder Libohova” Lushnjë, në derën e jashtme të një ambienti që ka shërbyer më parë si dyqan, në pronësi të shtetasit Arjan Aliço, ka shpërthyer një sasi e vogël e dyshuar lëndë plasëse. Policia njofton se për pasojë është dëmtuar vetëm dera (qepeni) i këtij ambienti. Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë Lushnjë po vijon punën për zbardhjen e ngjarjes, identifikimim dhe kapjen e autorëve.’- njofton policia.

E.L/abcnews.al/