Trinjakët e parë në botë të lindur para kohe festojnë ditëlindjen e dytë

schedule15:41 - 28 Mars, 2023

schedule 15:41 - 28 Mars, 2023

Një treshe e vëllezërve dhe motrave britanikë që së fundmi festuan ditëlindjen e tyre të dytë janë quajtur trenjakët e parë në botë të lindur para kohe nga Rekordet Botërore Guinness.

Michaela White nga Bristol lindi trenjakët Rubi-Rose, Payton-Jane dhe Porscha-Mae Hopkins në një moshë prej 22 javësh e 5 ditësh, 121 ditë përpara datës së tyre të lindjes.

“Ishte shtatzënia më e shpejtë që kam njohur ndonjëherë”, tha babai Jason Hopkins për Guinness World Records.

Trinjakët kaluan muaj në një njësi të kujdesit intensiv neonatal përpara se të shkonin në shtëpi.

Payton-Jane dhe Porscha-Mae janë binjakë identikë, ndërsa Rubi-Rose ka një përbërje unike gjenetike, duke i bërë vëllezërit dhe motrat trenjakë dizigotikë.

Foshnjat peshonin së bashku 2.83 në lindje, duke i fituar atyre një rekord të dytë për lindjen më të lehtë të trenjakëve ndonjëherë./abcnews.al