Tre ushqime për të trajtuar urthin

schedule08:50 - 27 Janar, 2021

schedule 08:50 - 27 Janar, 2021

Urthi është një ndjesi karakteristike e djegies që ndodh në gjoks kur acidet e stomakut lëvizin lart drejt ezofagut.

Një nga hapat më të rëndësishëm në trajtimin e urthit, qoftë i përsëritur apo i shpeshtë, është ushqimi i duhur.

Shihni më poshtë disa nga ushqimet që trajtojnë urthin

  1. Kopër

Përmirëson funksionin e stomakut dhe lehtëson tretjen, duke parandaluar zbaticën e acidit në ezofag.

  1. Pule & gjel deti

Shpendët, mundësisht të pjekur në skarë dhe jo të skuqur dhe natyrisht pa lëkurën e tyre, janë të butë në stomak dhe ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e urthit.

  1. Brokoli

Shumë perime jeshile, të tilla si brokoli, shpargu dhe lulelakra, janë të mira për njerëzit me sëmundje të zbaticës gastroesophageal pasi kanë nivele të ulëta të aciditetit.l.k/abcnews.al