Tre projektet që përfshin marrëveshja 236 milionë dollarëshe e Kosovës me SHBA-në

schedule09:55 - 28 Korrik, 2022

schedule 09:55 - 28 Korrik, 2022

Kosova, e përfaqësuar nga ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, nënshkroi në Kongresin Amerikan marrëveshjen me Shtetet e Bashkuara, të përfaqësuara nga kryeshefja ekzekutive e Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit, Alice Albright.

Programi Kompakt i kësaj marrëveshjeje në vlerë 236.7 milionë dollarëshe, është vlerësuar lart nga krerët e shtetit, presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti.

Zyra e Kryeministrit, përmes një njoftimi për media, ka treguar tri projektet që do t’i përfshijë Programi Kompakt, raporton Gazeta Express.

“Programi Kompakt do të përfshijë tri projekte: Rezerva dhe arbitrazh të energjisë prej 340 MWh, zhvillimin e fuqisë punëtore, me theks të veçantë në përfshirjen e grave në sektor të energjisë, si dhe projektin e Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim, i cili ka për qëllim të nxisë financimin e sektorit privat nga Korporata Financiare e Zhvillimit Ndërkombëtar (DFC) të Shteteve të Bashkuara në Kosovë”, njofton ZKM.

Zyra e Kurtit thekson se “investimet e Programit Kompakt do të jenë në pronësi të Kosovës”.

Kjo marrëveshje pritet të ratifikohet sot në Kuvendin e Kosovës. /Express