Tre probleme shëndetësore që zbulon një lemzë e pafajshme

schedule18:33 - 24 Shkurt, 2021

schedule 18:33 - 24 Shkurt, 2021

Lemza është një dukuri normale tek njerëzit, por kur zgjat shumë është veçanërisht e bezdisshme. Përveç kësaj, në disa raste, lemza tregon një problem shëndetësor. Nëse lemza bëhet e zakonshme dhe zgjat shumë, atëherë mund të vuani nga këto probleme:

Refluksi gastroezofageal

Simptomat tipike të sëmundjes së refluksit gastroezofageal janë urthi, shija e hidhur në gojë dhe të përzierat. Në kombinim me këto, sëmundja e refluksit gastroezofageal manifestohet gjithashtu nga lemza e shpeshtë dhe e vazhdueshme.

Stresi i tepërt

Trupi reagon ndaj stresit në mënyra të ndryshme dhe lemza është një prej tyre. Lëkundjet e shpeshta mund të jenë një shenjë se keni shumë stres.

Pneumonia

Lemza e zgjatur mund të jetë një shenjë e pneumonisë kur shoqërohet me simptoma të tilla si dhimbje gjoksi, dridhura, ethe dhe gulçim. /abcnews.al