Tre këshilla për të bërë një gjumë sa më të qetë

schedule20:34 - 23 Shkurt, 2021

schedule 20:34 - 23 Shkurt, 2021

Dekori dhe estetika e shtëpisë luajnë një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin mendor, por dhe në atë se sa i qetë dot ë jetë gjumi juaj. Gjëja kryesore është se sa më i çrregullt është një vend, aq më e vështirë është të qetësohemi dhe të shijojmë gjumin tonë. Ja disa këshilla për të bërë një gjumë sa më të mirë.

Flini në një ambient të pastër dhe jo në një rrëmujë

Krijon një ndjenjë qetësie dhe pastërtie që do t’ju japë një gjumë të qetë.

Gjeni vendin e duhur për shtratin

E rëndësishme është të ndiheni rehat kur shtriheni dhe kjo ndryshon nga personi në person. Sigurohuni që të keni pamjen që dëshironi kur shtriheni, pavarësisht nëse është dera apo dritarja.

Zgjidhni pëlhurat e duhura për çarçafët tuaj

Pambuku, për shembull, është një nga pëlhurat më ideale për shtratin tuaj. /abcnews.al