Tre gjëra në shtëpi që na shkaktojnë stres pa e kuptuar

schedule20:14 - 4 Korrik, 2022

schedule 20:14 - 4 Korrik, 2022

Shtëpia është vendi ku gjejmë paqen dhe pushimin, veçanërisht kur kemi një ditë të ngarkuar me stres.

Megjithatë, a keni menduar ndonjëherë se disa objekte apo situata në shtëpi mund t’ju shkaktojnë stres dhe ankth pa e kuptuar? Shihni tre prej tyre, sipas studimit:

Shtrati i çrregullt

Pavarësisht se sa i mërzitshëm jeni të rregulloni shtratin tuaj në mëngjes, kjo është diçka që do të bëjë vetëm mirë për psikologjinë tuaj, sipas hulumtimeve. Rregullimi i dhomës së gjumit krijon një ndjenjë qetësie dhe gjithashtu mund të bëni një gjumë më të mirë gjatë natës.

Shumë pasqyra

Nëse e keni mbushur shtëpinë me pasqyra në çdo dhomë, ndoshta është koha të mendoni përsëri. Sipas studiuesve në Institutin e Psikiatrisë në Londër, pasqyrat shkaktojnë ankth për pamjen tonë edhe nëse nuk e kuptojmë.

Sendet e dëmtuara ose të thyera

Të gjithë kemi një send të thyer ose të dëmtuar në shtëpi që për ndonjë arsye nuk e dimë se i mbajmë dhe nuk i hedhim. Ekspertët thonë se kjo është për shkak të ndjenjës së mungesës e cila nga ana tjetër shkakton ankth./abcnews.al