Transportonte emigrantë të paligjshëm, arrestohet 18-vjeçari

schedule09:24 - 18 Tetor, 2021

schedule 09:24 - 18 Tetor, 2021

Policia e Korçës ka arrestuar një 18-vjeçar të shpallur më herët në kërkim. Sipas uniformave blu është prangosur E. R., 18 vjeç, banues në Laprakë, Tiranë.

I riu ishte shpallur në kërkim, pasi tre ditë më parë në qytetin e Prrenjasit, u kap shtetasi A. P., duke transportuar me mjetin tip “Benz”, 3 emigrantë të paligjshëm, ndërsa sot ësgrë bërë i mundur ndalimi i bashkëpunëtorit të tij.

Njoftimi i policisë:

Ndalohet një tjetër shtetas i shpallur në kërkim, në vijim të operacionit “Perimetri”, për goditjen e aktivitetit kriminal të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në vijim të punës për dokumentimin e plotë, të ngjarjes së ndodhur më datë 15.10.2021, ku në qytetin e Prrenjasit, u kap shtetasi A. P., duke transportuar me mjetin tip “Benz”, 3 emigrantë të paligjshëm, u bë e mundur ndalimi i bashkëpunëtorit tjetër të dyshuar të tij, konkretisht shtetasit E. R., 18 vjeç, banues në Laprakë, Tiranë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

Materialet në ngarkim të tij i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprime të mëtejshme.