Trafik droge nga Ballkani në Itali, sekuestrohen 450 kg lëndë narkotike

schedule12:00 - 22 Tetor, 2019

schedule 12:00 - 22 Tetor, 2019

Gjatë një operacioni të policisë së Barit është arrestuar një 48 vjecar Italian cili po transportonte me skaf në Pulia rreth gjysmë ton drogë. Skafi vinte nga Ballkani për në Itali mbrëmjen e së hënës dhe ishte sinjalizuar si i dyshimtë sipas një mission të kontrollit të kufijve të jashtëm të Bashkimit europian.

Aktivizimi i menjëhershëm i rojeve bregdetare mundësoi bllokimin e skafit të gjatë 6 metra, dhe me një motor të jashtëm, rreth 18 miljelarg brigjeve të Barit.

Policia sekuestroi 450 kilogramë hashash dhe marijuanë të paketuar në qese prej 10 kilogramësh. Të gjitha ishin shënuar me ngjyra të ndryshme në bazë të zonës ku ishin prodhuar./abcnews.al