Traditat e festës së Shën Valentinit në disa vende të botës

schedule15:40 - 14 Shkurt, 2020

schedule 15:40 - 14 Shkurt, 2020

Të Premtën në 14 shkurt, njerëzit në mbarë festojnë Ditën e Shën Valentinit shprehin dashurinë qoftë në formën e letrave, dhuratave ose gjesteve.

Nga Brazili në Japoni njerëzit kanë disa tradita të veçanta çanta për Shën Valentin

1.Brazil

 

Në Brazil, dita e Shën Valentinit nuk festohet më 14 shkurt. Përkundrazi, brazilianët festojnë një festë tjetër në Qershor të quajtur Dia dos Namorados. Dia dos Namorados, që do të thotë “Dita e Dashuruarve”, festohet në 12 qershor, me datën e zgjedhur me qëllim që të përkojnë pragun e Ditës së Shën Anthony. Sipas organizatës, në Brazil besohet se Shën Antoni “bekoi çiftet e reja në martesë ”. Arsyeja pse Dita e Shën Valentinit tradicionale nuk festohet në Brazil është sepse zakonisht bie gjatë Javës së Karnavaleve, e cila është një nga ngjarjet më të mëdha në vend.

2.Francë

 

Ndërsa është bërë zakon që njerëzit në mbarë botën të shkruajnë letra për Shën Valentin. Kompania thotë se letra e parë e regjistruar e Ditës së Shën Valentinit u dërgua nga Duka Francez i Orleans, i cili i dërgoi letra dhe poezi gruas së tij në Francë ndërsa ishte duke u burgosur në Kullën e Londrës në 1415.

3.Filipinë

 

Vitet e fundit, është bërë gjithnjë e më e popullarizuar që dasmat të zhvillohen në Ditën e Shën Valentinit. Në shkurt 2016, 350 çifte u martuan në një martesë masive civile të mbajtur në një gjimnaz basketbolli në Manila, kryeqyteti i Filipineve. Sipas Agencia EFE, zyra e regjistruesit civil të qytetit pagoi afërsisht 17424 euro për çiftet që martoheshin.

4.Kinë

 

Në Kinë, Qixi Festival, i njohur ndryshe si Double Seventh Festival, vlerësohet si festë në të ditën e Shën Valentinit, sipas ndërmarrjes turistike China Highlights. Këtë vit, festivali zhvillohet  në 25 gusht, në ditën e shtatë të muajit të shtatë në kalendarin kinez.

5.Finlandë

 

Ndërsa Dita e Shën Valentinit përgjithësisht perceptohet si një festë e dashurisë romantike, nuk është kështu në Finlandë. Më 14 shkurt, njerëzit në Finlandë shënojnë festimin platonik të Ditës së Mikut. “Në Ditën e Shën Valentinit, Finlanda është vendi për ata që vlerësojnë marrëdhëniet e tyre me miqtë,”. Në Finlandë Dita e Shën Valentinit quhet ystävänpäivä (fjalë për fjalë” Dita e Mikut “) dhe, siç thotë vetë emri, ideja është të festojmë miqësinë. Ystävänpäivä në Finlandë është një deklaratë publike e miqësisë. Dita është përfshirë zyrtarisht në kalendarët finlandezë që nga mesi i viteve 1990.

6.Japoni

 

Në Japoni, është e zakonshme në ditën e Shën Valentinit që gratë të kenë përgjegjësinë e vetme për të blerë dhurata për burrat, tradicionalisht duke zgjedhur çokollatë. Rolet pastaj kthehen saktësisht një muaj më vonë, më 14 mars, kur burrat pritet të blejnë dhurata për gratë në një ditë të njohur si “Dita e Bardhë”.

7.Kolumbi

 

Njësoj me kombet e tjera në mbarë botën, Kolumbia feston dashurinë në një ditë të veçantë deri më 14 shkurt. Në vendet e tjera të Amerikës Latine, përfshirë Meksikën, Porto Riko dhe Kosta Rika, Dia del Amor y Amistad festohet po ashtu me 14 shkurt.

8.Korea e Jugut

 

Njësoj me Japoninë, në Korenë e Jugut është traditë në ditën e Shën Valentinit që gratë të dhurojnë çokollatë për burrat, me burrat të njëjtën gjë një muaj më vonë. Ekziston edhe një traditë tjetër e lidhur me Shën Valentinin që është në Korenë e Jugut – ajo e “Ditës së Zezë”. Organizata edukative Shoqëria Aziatike shpjegon se “Dita e Zezë”, e cila mbahet më 14 prill saktësisht dy muaj pas Ditës së Shën Valentinit, është në përkujtim të njerëzve që janë beqarë./abcnews.al