Tjetër tragjedi në Itali, dy alpinistë humbin jetën pasi rrëzohen nga mali

schedule11:02 - 5 Korrik, 2022

schedule 11:02 - 5 Korrik, 2022

Dy alpinistë, dyshohet me kombësi zvicerane, vdiqën pas një rënieje në Matterhorn, Itali

Trupat e pajetë u gjetën mëngjesin e sotëm nga Aosta Valley Mountain Rescue dhe u transportuan në Cervinia.

Alarmi është vënë dje për shkak të moskthimit të konsorciumit në luginë.

Të dy ranë në zonën e Cresta del Leone. Trupat u gjetën në rreth 3100 metra mbi nivelin e detit, shkruan Ansa.

Në operacion ka marrë pjesë edhe policia financiare e Cervinias./Abcnews.al/