Thonjtë e bukur dhe të shëndetshëm gjatë gjithë dimrit! Këshilla për t’i trajtuar siç duhet

schedule16:25 - 24 Nëntor, 2021

schedule 16:25 - 24 Nëntor, 2021

Gjymtyrët e rregulluara dhe të shëndetshme janë shumë të rëndësishme për pamjen e një femre. Manikyr-pedikyri është padyshim një metodë zbukurimi për t’i ofruar ekstremiteteve rinovimin e nevojshëm, por edhe për thonjtë duhet të kujdeseni vetë që gjendja të mos bëhet e pakthyeshme. Më poshtë po ju japim disa këshilla të shkurtra për të pasur gjymtyrë të bukura dhe të shëndetshme gjatë gjithë vitit:

Këshilla të dobishme

-Sigurohuni që thonjtë tuaj të jenë gjithmonë të hidratuar në mënyrë që të ruajnë vitalitetin dhe shkëlqimin e tyre. Çdo natë, merrni një sasi të vogël vazelinë ose hidratues të trashë dhe masazhoni butësisht me lëvizje rrethore si në thonjtë tuaj ashtu edhe në zonën përreth tyre. Masazhi i thjeshtë me presion të ulët në thonjtë, ndihmon në qarkullimin e mirë të gjakut. Gjithashtu, në këtë mënyrë do të parandaloni thyerjen dhe qërimin e thonjve tuaj.

-Mos harroni t’i thani mirë pas larjes së enëve, larjes dhe përgjithësisht kontaktit të gjymtyrëve me ujin, si të gishtave ashtu edhe të këmbëve. Në këtë mënyrë do të hiqni çdo gjurmë lagështie, e cila është përgjegjëse për infeksionet mykotike.

-Pastroni sipërfaqen e thoit tuaj nga kutikulat, duke e shtyrë çdo ditë nga brenda. Përdorni një shpatull të mprehtë prej druri që do ta gjeni në dyqanet e bukurisë. Në këtë mënyrë thonjtë tuaj do të jenë më të pastër dhe do të duken më të mëdhenj. Është shumë e rëndësishme të bëni eksfoliimin e duarve, në mënyrë që të largoni qelizat e vdekura dhe t’i bëni ato të buta dhe kadifeje.

-Nëse thonjtë tuaj janë të njollosur ose të zverdhur, zhytni majat e tyre në një limon të prerë për 15 sekonda dhe më pas lani duart për të parandaluar dehidratimin. Acidi citrik që gjendet në lëngun e limonit vepron si zbardhues.

-Sa i përket duarve, është e rëndësishme t’i lyeni ato siç duhet dhe profesionalisht, si dhe si ta bëni ngjyrën e manikyrit tuaj të zgjasë më shumë dhe të mos zhvishet. Një mënyrë e shkëlqyer për ta mbajtur manikyrën tuaj më gjatë është të aplikoni pak uthull (në një shtupë pambuku për heqjen e make-up-it) ose të përdorni një bazë llak për mbrojtje dhe jetë më të gjatë.

-Është gjithashtu një ide e mirë t’i lini ato të palyera për të paktën një ditë për të marrë frymë. Mos i lini thonjtë pasi t’i shpëlani, por preferoni t’i lini të thahen që të mos thyhen, pasi kur janë të lagur thyhen më lehtë.

-Është mirë të prisni shpesh gjatësinë e thonjve sepse në këtë mënyrë ata rinovohen dhe rriten më shpejt. Përdorni letër, jo metal, për skedarë. Veçanërisht thonjtë e mëdhenj nuk duhet të priten, por vetëm të lihen, pasi prerja mund të shkaktojë edhe thyerjen e tyre./abcnews.al