Tetë sekrete për buzë perfekte

schedule08:16 - 16 Dhjetor, 2021

schedule 08:16 - 16 Dhjetor, 2021

Buzët e një gruaje janë pika e fortë. Buzët e bukura, të buta dhe të hidratuara janë arma për një pamje mbresëlënëse në çdo hap.

Sa më të formuara të jenë, aq më e ndritshme është pamja e tyre. Nuk është rastësi që kozmetika më e rëndësishme për një femër është buzëkuqi i saj. I vetmi që mban gjithmonë me vete.

Mbani buzët tuaja të hidratuara

Uji nuk është vetëm e mirë për shëndetin tonë, ajo gjithashtu mund të moisturize dhe buzët dhe për t’i mbrojtur ata nga marrja e thatë dhe të dehidratuar .

Përveç kësaj, një mënyrë tjetër për të hidratuar buzët tuaja është duke përdorur balsam buzësh. Madje mund të zgjidhni një që përmban ngjyrë, nëse dëshironi ta vishni vetëm dhe me aromën që ju përshtatet.

Mund të keni gjithmonë një balsam buzësh në çantën tuaj.

Zgjidhni buzëkuqin e duhur

Kur zgjidhni buzëkuqin tuaj, sigurohuni që ai të mos përmbajë përbërës të dëmshëm, siç janë parabenët. Preferoni buzëkuqët e bërë nga përbërës natyralë, të tillë si vajrat vegjetalë ose dylli i bletës, që përdorin ngjyrosje natyrale. Mund të përmbajë gjithashtu vitamina ose përbërës të tjerë hidratues.

Vazelinë para gjumit

Një këshillë shumë e mirë për të mbajtur buzët në gjendje perfekte është të vendosni vazelinë përpara se të shkoni në shtrat. Vazelina është një agjent pengues. Kjo në thelb do të thotë se ajo formon një barrierë në lëkurën tuaj ku mban të mbyllur hidratimin dhe lagështinë.

Laps për bazë

Para se të aplikoni buzëkuqin, aplikoni një shtresë laps buzësh në buzët tuaja. Në këtë mënyrë buzëkuqi zgjat më shumë dhe ju jepni një formë më të mirë.

Kombinimi i duhur i lapsit dhe buzëkuqit

Kur përgatiteni të lyeni buzët, sigurohuni që lapsi dhe buzëkuqi juaj të përputhen me ngjyrën .

Buzëkuq në dhëmbë? Jo më!

Nuk është e pazakontë që pas aplikimit të buzëkuqit të krijohen njolla në dhëmbë. Diçka që nuk është aspak e këndshme. Nëse dëshironi ta shmangni, atëherë pasi të keni vendosur buzëkuqin kafshoni një peshqir letre.

Eksfolimi në shtëpi

Një sekret po aq i mirë që do t’ju duket i dobishëm nëse dëshironi të arrini buzë perfekte është eksfolimi. Ju mund të eksfoloni veten në shtëpi. Lëkura e vdekur mund të grumbullohet në buzët tuaja, kështu që është e rëndësishme ta pastroni butësisht për të “zhbllokuar” shkëlqimin e saj. Për të bërë materialin eksfolues do t’ju duhet një lugë çaji mjaltë dhe gjysmë luge çaji sheqer. Përziejini këta dy përbërës dhe më pas fërkojini buzët me duar të pastra. Shpëlajeni me ujë të ftohtë pas një ose dy minutash.

Shmangni lëpirjen e buzëve

Është shumë e rëndësishme të mos lëpini, kafshoni apo tërhiqni kutikulat në buzët tuaja. Kjo lëvizje instinktive, kur ndiejmë të thahen buzët, është e gabuar. Mund t’i lehtësojë përkohësisht, por më pas përkeqëson tharjen e tyre, sepse me avullimin e pështymës, ajo largon edhe lagështinë nga buzët./abcnews.al