Testoi dy raketa me rreze të gjatë, lideri i Koresë së Veriut: Në gatishmëri të plotë për luftën aktuale

schedule21:02 - 15 Tetor, 2022

schedule 21:02 - 15 Tetor, 2022

Koreja e Veriut është “në gatishmëri të plotë për luftën aktuale” pasi testoi dy raketa me rreze të gjatë të mërkurën, të cilat tashmë janë dërguar në njësitë taktike bërthamore, tha sot Kim Jong Un.

Raketat, të cilat janë projektuar për të udhëtuar në një lartësi më të ulët se raketat balistike, duke i bërë ato më të vështira për t’u gjurmuar dhe për t’u rrëzuar, fluturuan 1240 milje mbi Detin e Verdhë të mërkurën, duke vizatuar ovale dhe tetë modele në qiell për pothuajse tre orë përpara se të përplaseshin në objektiva, tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Kim personalisht mbikqyri testet pasi imazhet e tregonin atë duke duartrokitur brenda një tuneli me miqtë e tij, një cigare në dorën e djathtë.

Lideri diktator e “vlerësoi shumë” testin, tha më pas media shtetërore, e cila tregoi se forcat bërthamore të Koresë së Veriut janë në gatishmëri të plotë për luftën aktuale dhe dërgoi një ‘paralajmërim të qartë për armiqtë’.

Më pas ai u fotografua duke festuar 75-vjetorin e dy shkollave elitare të Koresë së Veriut – të krijuara fillimisht për të edukuar fëmijët e atyre që vdiqën në revolucion, dhe që sot funksionojnë si terrene trajnimi për brezin e ardhshëm të klasës politike të vendit. /abcnews.al/