Tesla drejt falimentimit, Elon Musk i shqetësuar: Si t’i mbajmë fabrikat të hapura për të paguar punonjësit

schedule17:10 - 23 Qershor, 2022

schedule 17:10 - 23 Qershor, 2022

Fabrikat e reja të Tesla-s në Berlin dhe Teksas po “humbin miliarda dollarë” pasi mungesa e komponentëve pengon rritjen e prodhimit, pranoi Elon Musk. Shqetësimi kryesor i kompanisë tani është “të mos falimentojë”, tha ai.

“Të dy fabrikat në Berlin dhe Austin janë si furra gjigante që djegin para. Mirë; “Është si një ulërimë gjigante, zhurma e parave që digjen,” tha CEO i Tesla në një intervistë me Tesla Owners of Silicon Valley, një klub i njohur zyrtarisht nga kompania.

Intervista u filmua më 31 maj dhe u nda në tre seksione, e fundit prej të cilave u prezantua të mërkurën.

Fabrika e automjeteve elektrike në Teksas po prodhon një numër “të vogël” makinash për shkak të problemeve në rritjen e prodhimit të baterive të reja 4680, por edhe për shkak se mjetet e nevojshme për të bërë 2170 bateri konvencionale “janë të ngecur në një port kinez”, tha Musk.

“Do të rregullohet shumë shpejt, por kërkon shumë vëmendje”, shtoi ai.

“Gigafactory” e re në Berlin b është në “gjendje pak më të mirë” sepse përdor bateri konvencionale 2170.

“Dy vjet makth”

Bllokimet e vendosura në Shangai nga Covid-19 ishin “shumë, shumë të vështira” për Teslën, pasi ato ndikuan në prodhimin jo vetëm në uzinën e Shangait, por edhe në uzinën e Kalifornisë, e cila përdor pjesë nga Kina.

Tesla tani po përgatitet të pezullojë pjesën më të madhe të prodhimit të saj në Shangai në dy javët e para të korrikut për përmirësime që do të rrisin kapacitetin.

“Dy vitet e fundit kanë qenë një makth i ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit, problemet njëri pas tjetrit dhe nuk kemi mbaruar ende”, protestoi shefi i Tesla dhe SpaceX.

Shqetësimi kryesor i kompanisë, tha ai, është “Si t’i mbajmë fabrikat të hapura për të paguar njerëzit dhe për të mos falimentuar?”

Në fillim të qershorit, Musk lëshoi ​​një paralajmërim të papritur se ai kishte një “ndjenjë super të keqe” për ekonominë dhe se Tesla do të duhej të pushonte 10% të stafit të saj dhe të ngrinte të gjitha punësimet.

Këtë javë ai reduktoi se shkurtimet e stafit do të shtrihen në një periudhë prej tre muajsh./abcnews.al