Tërmeti në Turqi, të paktën 70 refugjatë palestinezë në mesin e viktimave

schedule20:04 - 8 Shkurt, 2023

schedule 20:04 - 8 Shkurt, 2023

Refugjatët palestinezë kishin ikur nga Palestina në përpjekje për t’i shpëtuar luftës dhe varfërisë. Shumë prej tyre arritën në Turqi dhe kishin zënë rrënjë atje, deri në orët e para të 6 shkurtit, kur tërmeti preu fillin e jetës së tyre.

Rreth 70 palestinezë janë ndër viktimat e tërmeteve vdekjeprurëse në Turqi, mes 11,700 viktimave në vend dhe Siri, sipas numërimit të fundit.

Midis tyre është Abdel-Karim Abu Jallum i cili la shtëpinë e tij në Rripin e Gazës 12 vjet më parë. Ai udhëtoi për në Turqi dhe, kur siguroi punë të qëndrueshme, solli familjen nga Palestina.

Megjithatë, herët të hënën, tërmeti me magnitudë 7.8 që tronditi Turqinë juglindore mori jetën e 50-vjeçarit Abdel-Karim, gruas së tij 33-vjeçare Fatima dhe katër fëmijëve të tyre (3-16 vjeç).

“Vëllai im shkoi në Turqi në kërkim të një jete më të mirë, larg luftërave dhe bllokadave ,” tha Ramzi, 43 vjeç, për Reuters ndërsa të afërmit mbërritën në shtëpinë e familjes në Rripin e Gazës për të shprehur ngushëllimet e tyre. E gjithë familja e tij u shkishërua…”, monologon ai.

Jallum punonte si shofer taksie në Gaza, por nuk ishte në gjendje të mbante familjen e tij. Kështu, në vitin 2010, ai mori vendimin për të kërkuar një të nesërme më të mirë në Turqi. Aty u punësua në një zdrukthtari në Antioki dhe pak kohë më vonë solli Fatimen dhe tre fëmijët e tyre në qytetin turk.

Duke parë me optimizëm të ardhmen, familja fitoi një tjetër anëtar tre vjet më parë dhe vitin e kaluar u transferua në një shtëpi më të madhe.

Që nga mëngjesi i së hënës, të afërmit në Gaza po përpiqeshin dëshpërimisht të kontaktonin Abdel-Karimin, 50 vjeç, ose Fatimën, 33 vjeç. Por më kot.

Frika e tyre më e keqe u konfirmua të martën kur panë imazhet e shtëpisë së rrafshuar në Antioki. Në një foto, trupat e tyre të pajetë mund të shiheshin mes rrënojave. Qëndrimi i trupit të Abdel-Karimit dëshmoi se babai i kishte përqafuar fëmijët e tij, duke u përpjekur t’i mbronte ata.

“Unë nuk e kisha parë djalin tim apo fëmijët e tij për 12 vjet,” thotë nëna e Abdel-Karimit me lot në sy. ” Dua t’i shoh dhe të them lamtumirë ,” shton ai, duke pritur që trupat e tyre të transportohen nga Turqia.