Tërmeti i fuqishëm godet Indonezinë, jepet alarmi per cunami

schedule11:34 - 16 Qershor, 2021

schedule 11:34 - 16 Qershor, 2021

Një tërmet me magnitudë 6.1 të shkallës Rihter goditi pak më parë provincën Maluku të Indonezisë duke bërë që autoritetet të japing menjëherë alarmin për cunami. Mediat ndërkombëtare raportojnë se autoritetet lokale kanë kërkuar nga banorët që të lëvizin për në zona të larta për shkak të rrezikut për cunami.

Tërmeti pati një thellësi prej 10 kilometrash.

Në vitin 2004, një tërmet me magnitudë 9.1 të shkallës Rihter që goditi Sumatran shkaktoi një tragjedi në Indonezi dhe shtetet përreth për shkak të dallgës së madhe të cunamit që goditi vendet. /abcnews.al