Terapia psikedelike mund të kurojë depresionin

schedule09:21 - 15 Mars, 2021

schedule 09:21 - 15 Mars, 2021

Një ilaç i fuqishëm halucinogjenik i njohur në ritualet shamanike po shikohet për herë të parë si një kurë e mundshme për depresionin.

Pjesëmarrësve do t’u jepet ilaçi DMT, i ndjekur nga terapi biseduese, duke shpresuar që kjo mund të ofrojë një alternativë për njerëzit që nuk i përgjigjen pilulave konvencionale të depresionit.

Terapia e asistuar nga psikedelika mund të ofrojë lehtësim afatgjatë nga simptomat, besojnë disa studiues, informon abcnews.al.

Një numër provash në rritje tregon se ilaçet e tjera psikedelike, veçanërisht së bashku me terapinë e të folurit, janë të sigurta dhe mund të jenë efektive për trajtimin e një sërë sëmundjesh mendore. Kjo do të jetë hera e parë që DMT u jepet njerëzve me depresion mesatar deri të rëndë në një provë klinike. Carol Routledge, zyrtarja kryesore shkencore e Small Pharma, kompania që drejton provën tha: “Ne besojmë se ndikimi do të jetë pothuajse i menjëhershëm dhe më i gjatë sesa ilaçet konvencionale kundër depresionit ”.

Molekulë shpirtërore

Ilaçi njihet si “molekula e shpirtit” për shkak të mënyrës sesi ndryshon vetëdijen njerëzore dhe prodhon halucinacione që janë krahasuar me një përvojë gati të vdekjes. Është gjithashtu përbërësi aktiv në ayahuasca, një ilaç tradicional i bimëve amazonike që përdoret për të sjellë ndriçim shpirtëror. Studiuesit besojnë se ilaçi mund të ndihmojë në çlirimin e rrugëve fikse të trurit, të cilat më pas mund të “rivendosen” me terapi biseduese, informon abcnews.al.

Routledge e krahasoi ilaçin me “lëkundjen e një globi dëbore”, hedhjen e ngulitur të mendimeve negative në ajër, të cilat terapia lejon të vendosen në një formë më funksionale. Por kjo hipotezë ende duhet të provohet.

Ekipi po këshillohet me Imperial College London, i cili drejton Qendrën pioniere për Kërkime Psikedelike. Si pjesë e studimit, ata shpresojnë të hetojnë nëse ilaçi mund të administrohet si i vetëm ose si pjesë e një kursi./e.b-abcnews.al