Tension ne protestën për Rozafën, banorët e Labinotit me fëmijët në krah përplasen me policinë

schedule17:32 - 13 Qershor, 2020

schedule 17:32 - 13 Qershor, 2020

Protestojnë për herë të dytë brenda pak ditësh por kësaj radhe përballë fabrikës së peshkut Rozafa. Akuzojnë se uji u vjen i ndotur dhe se mbetjet e peshkut hidhen në lumin Shkumbin.

Në shenjë proteste bllokuan rrugën që lidh fshatin e tyre, Labinot Fushë  me aksin nacional Librazhd Elbasan

Nuk kanë munguar përplasjet me policinë që kërkonin hapjen e rrugës.

Akuzojnë pronarin e se u ka zaptuar tokën ku ka ndërtuar fabrikën dhe restorantin e peshkut

Ata u shprehen se nuk dot ti ndalin protestat dhe se do të kërkojnë të drejtën e tyre deri në fund.

“Djegin mbeturinat dhe vjen era e keqe. Këtu njerëzit vijnë për turizëm”, thotë një protestues./abcnews.al