Temperaturat e larta/ “Sekreti” i japonezëve për t’u freskuar

schedule15:27 - 8 Korrik, 2024

schedule 15:27 - 8 Korrik, 2024

Përveç ngrënies së ushqimeve të lehta, pirjes së shumë lëngjeve dhe përdorimit të veshjeve të lehta, natyrale me ngjyra të çelura, japonezët mbajnë gjithmonë çadra.

Përveç kësaj, ata kanë një tjetër truk që funksionon edhe në plus 40 gradë.

Rezulton se një shall i thjeshtë i ndritshëm mund të ndihmojë vërtet për ftohje. Japonezët e lajnë fillimisht në ujë të ftohtë, pastaj e lidhin rreth qafës.

Domethënë, qafa është një zonë refleksogjene. Enët e mëdha të gjakut janë të përqendruara në të dhe një shall i lagur sjell lehtësim nga nxehtësia. Që metoda funksionon vërtet vërtetohet nga fakti se në disa dyqane mund të blini shalle me efekt ftohës.

Përveç sa më sipër, është e rëndësishme të shmangni qëndrimin në diell nga ora 10:00 deri në orën 17:00, të mos konsumoni alkool dhe pije me shumë kafeinë dhe sheqer, të bëni dush me ujë të vakët dhe të hidratoni rregullisht./abcnews.al