Teatri i ri, Rama përcjell mesazhin e aktorit Petrit Malaj

schedule16:00 - 17 Gusht, 2019

schedule 16:00 - 17 Gusht, 2019

Kryeministri Rama ka mbrojtur edhe këtë të shtunë idenë e një teatri të ri kombëtar, duke përcjellë mesazhin e aktorit, pedagogut e drejtuesit të katedrës së aktrimit në Akademinë e Arteve, Petrit Malaj.

Rama thotë se Malaj është një figurë e mirënjohur për publikun shqiptar, që s’ka nevojë për prezantim, po lypset të thuhet se ai i përket asaj pjese njerëzish që flasin pak dhe dallohen për vetëpërmbajtjen e tyre. Me pak fjalë po pa asnjë ngurrim, Petriti është pozicionuar qartë së bashku me shumicën dërrmuese të komunitetit teatror, në mbështetje të shembjes së karakatinës ekzistuese dhe ndërtimit të Teatrit të Ri Kombëtar, shkruan shefi i qeverisë, duke përcjellë mesazhin e Petrit Malajt, sipas të cilit duhet një Teatër i ri bashkëkohor. “Unë mendoj se thelbi i çështjes ka evoluar dhe gjërat po thuhen më troç: E para, që aty nuk do të cenohet trualli i Teatrit Kombëtar. Dhe e dyta, do bëhet një godinë për teatrin, vetëm për teatrin”, është citimi I Petrit Malajt i përcjellë nga kryeministri Rama në Facebook./ABC News Albania 24/7