Të paktën 7 viktima nga shpërthimi i bombës që synonte autobusin në Afganistan

schedule08:27 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 08:27 - 6 Dhjetor, 2022

Të paktën shtatë persona u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në Mazar-i-Sharif provincën veriore të Afganistanit , Balkh, pas shpërthimit të një bombe që synonte autobusin në të cilin ndodheshin pasagjerët.

“Shpërthimi ndodhi në orën 07:00” (ora lokale; 03:30 me orën lokale) dhe kishte për qëllim “punonjësit e Hairatan Petroleum që po shkonin në zyrat e tyre” , tha për AFP zëdhënësi i policisë në provincën Balkh  Asif Waziri.

Autoritetet vendase bëjnë me dije se bomba ishte vendosur në një automjet të parkuar “në anë të rrugës” dhe shpërtheu në momentin që “autobusi mbërriti.
Talibanët thonë se siguria është përmirësuar që kur ata rimorën pushtetin në gusht 2021, por sulmet mbeten të shpeshta, veçanërisht bombardimet, shumica e të cilave janë marrë përsipër nga dega lokale e grupit të Shtetit Islamik, Shteti Islamik i Khorasanit (ISIS).

Në atë më të fundit, më 30 nëntor, objektivi ishte një seminar islamik në Aybak (në veri). 19 persona u vranë dhe 24 u plagosën. Viktimat ishin kryesisht studentë.

Në fillim të këtij viti, një tjetër sulm u krye në Mazar-i-Sharif, për të cilin ISIS mori përgjegjësinë. Më 25 maj, të paktën dhjetë njerëz u vranë dhe rreth pesëmbëdhjetë të tjerë u plagosën kur bomba shpërthyen në tre minibusë./Abcnews.al/