“Të mbajmë premtimin”, Von der Leyen: Në tetor mesazh të rëndësishëm për Shqipërinë e Maqedoninë

schedule16:41 - 6 Korrik, 2021

schedule 16:41 - 6 Korrik, 2021

“Në samitin e ardhshëm, përparimi në procesin e zgjerimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është i mundur.” Këtë e deklaroi Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, këtë të martë para deputetëve në Strasburg.

Ai theksoi se për mendimin e tij ky është rasti ideal dhe se në pesëmbëdhjetë vitet e fundit BE jo vetëm që nuk është zgjeruar, por edhe është tkurrur.

“BE bën hapa të mëdhenj përpara kur përqendrohet në gjërat, nëse zgjerimi bëhet tema e gjashtë në agjendë, ne kurrë nuk do të shkojmë në temë, nëse e ngremë çështjen do të jemi në gjendje të bëjmë hapa konkretë përpara, me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. Ne mund të shkojmë përpara në samitin e ardhshëm. Nëse të gjithë përqendrohemi në këtë, Komisioni Evropian do të ndihmojë, por është një vendim politik, “tha ai.

Jansha po planifikon të presë një samit në tetor midis udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të BE dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në një përpjekje për të forcuar marrëdhëniet.

“Nëse nuk jemi në gjendje ta arrijmë këtë, nëse nuk bëjmë një hap përpara në Ballkanin Perëndimor, atëherë këto veprime do të ndërmerren nga dikush tjetër, nga dikush që ka interesa dhe vlera të ndryshme”, tha Jansha para Parlamentit Evropian në Strasburg .

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e mirëpriti deklaratën e Jansha, duke thënë se samiti i tetorit do të “dërgonte një mesazh të rëndësishëm se këto vende janë partnerë thelbësorë strategjikë”.

Nga ana tjetër me anë të një postimi në Twitter Ursual von der Leyen është shprehur se një premtim i dhënë duhet mbajtur dhe kështu duhet të ringjallet integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore.

“Sllovenia është gjithashtu një portë për në Ballkanin Perëndimor. Unë shpresoj se me Presidencën e Sllovenisë ne mund të rigjallërojmë procesin e pranimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Është në interesin tonë më të mirë. Dhe për Evropën, një premtim i dhënë duhet të jetë një premtim i mbajtur.”

Kujtojmë që Sllovenia mori udhëheqjen gjashtë-mujore të BE në 1 korrik. e.l/abcnews.al/