Të martuar prej 8 dekadash, çifti ndërron jetë disa orë pas njëri-tjetrit

schedule15:15 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 15:15 - 7 Dhjetor, 2022

Një çift nga Ohio, të cilët ishin të dy 100 vjeç, vdiqën vetëm disa orë larg njëri-tjetrit, pas 79 vitesh martesë. Historia e dashurisë së June dhe Hubert Malicote zgjati gati tetë dekada. Djali i tyre 76 vjeçar tha se nëna e tij u sëmur rëndë një ditë pas Ditës së Falënderimeve dhe iu nënshtrua kujdesit shëndetësor.

Hubert e kishte shumë të rëndë ta shihte gruan e tij në gjendje të tillë, i cili më pas u shtrua gjithashtu në të njëjtën qendër kujdesi. Djali tregoi për mediat e huaja se Hubert ndërroi jetë në gjumë disa orë pasi gruaja e tij prej shumë vitesh vdiq me 1 Dhjetor.

Sam i tha Dayton Daily News se nëna e tij u sëmur rëndë një ditë pas Ditës së Falënderimeve dhe iu nënshtrua kujdesit për fundin e jetës në Hospice of Hamilton në Ohio. Të shihte gruan e tij të përkeqësohej ishte shumë e rëndë për Hubertin, i cili shpejt 'u prish' dhe u pranua në të njëjtën qendër kujdesi. Në foto: Çifti Ohio në qershor të këtij viti.

"Ata dolën së bashku," tha Sam për median. “Ndihem i trishtuar, por nuk duhet. Kush mund të presë të jetojë një jetë të tillë? Ata jetuan një jetë të gjatë dhe të lumtur së bashku dhe ishin të përkushtuar ndaj Zotit dhe familjes.' Dyshja, të cilët të dy u rritën në Kentaki, u takuan për herë të parë në vitin 1941 në një shërbim në kishë dhe u martuan një vit më vonë, kur të dy ishin 20 vjeç, ndërsa Hubert ishte në shtëpi me leje nga Marina e SHBA.

/abcnews.al