Tarifat SHBA – Kinë, Trump: Pekini shkeli marrëveshjen, tani të paguajë

schedule10:41 - 9 Maj, 2019

schedule 10:41 - 9 Maj, 2019

Brenda pak orësh, delegacioni kinez i drejtuar nga zv/kryeministri i Kinës, do të jetë në Uashington për një raund të ri negociatash tregtare. Ndërkohë mesnatën e të premtes pritet të hyjnë në fuqi tarifat e reja ndaj produkteve që vijnë nga Kina – në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zëvendës kryeministri kinez po udhëton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të vijuar negociatat tregtare, por Kina e ka shkelur marrëveshjen dhe tani duhet të paguajë. Është kjo deklarata më e fundit e presidentit amerikan Donald Tramp, në Florida. Negociatat tregtare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, pritet të rifillojnë orët në vijim, dhe në mesnatën e së premtes parashikohet të hyjnë në fuqi tarifat e reja kundër Pekinit.

Qëndrimi i ashpër i Kinës në marrëveshjet tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u ndoq nga deklaratat e forta të presidentit amerikan Donald Tramp. Ëoll Street Journal raporton, duke cituar disa burime, se nuk përjashtohet të ketë pasur keqkuptime nga të dyja palët në interpretimin e sinjaleve respektive.

Ndërkohë mediat kineze e cilësojnë Liu He në krye të delegacionit kinez që do të zhvillojë një raund të ri negociatash në Uashington, vetëm në rolin e zëvendëskryeministrit dhe jo në atë të të dërguarit special të Presidentit. /ABC News Albania 24/7