Tajlanda ndalon kremrat kundër diellit, që dëmtojnë koralet në parqet detare

schedule11:12 - 5 Gusht, 2021

schedule 11:12 - 5 Gusht, 2021

Tajlanda ka ndaluar kremrat kundër diellit që përmbajnë kimikate, të cilat dëmtojnë koralin nga të gjitha parqet e tij kombëtare detare.

Shqetësimet po rriten pasi kremrat që turistët përdorin për mbrojtjen nga dielli po dëmtojnë koralet me rritje të ngadaltë.

Departamenti Thai i Konservimit tha se katër përbërës që gjenden zakonisht në kremrat e diellit janë treguar se shkatërrojnë larvat e koraleve, pengojnë riprodhimin e koraleve dhe shkaktojnë zbardhjen e gumës.

Çdokush që shkel ndalimin mund të gjobitet deri në 100,000 baht (2,100).

Kremrat e ndaluar janë ato që përmbajnë oksibenzon, oktinoksat, kamfor 4-metilbenziliden ose butilparaben.

Ndalime të ngjashme janë vendosur nga ishulli Palau i Paqësorit dhe shteti amerikan i Hawaiit.

Kjo është përpjekja e fundit nga qeveria Thai për të mbrojtur koralin e saj nga industria e turizmit./abcnews.al