Sytë nga kutia e fundit, qarku Vlorë ngjyroset i kuq, LSI asnjë mandat

schedule09:38 - 27 Prill, 2021

schedule 09:38 - 27 Prill, 2021

Ka mbetur vetëm një kuti pa numëruar nga qarku i Vlorës. Gazetari i ABC, Elton Nika raporton se janë numëruar 444 kuti nga 445 në total, pasi një kuti është rikthyer vonë se nuk korrespondojnë të dhënat në KZAZ me numërimin në KQZ. Ndërsa pritet që grupi i numërimit të jap një informacion nëse do rinumërohet apo do protokollohet e njëjtë.

Sakaq, Nika bëri me dije se fituese në çdo bashki është shpallur Partia Socialiste, e cila ka siguruar 8 mandate, duke lënë pas Partinë Demokratike me 4 mandate dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim me asnjë mandat. Kurse në vendin e katërt është renditur Partia Bindja Demokratike me 1697 vota.

Bashkia Delvinë:

PS:2599 vota

PD:1694 vota

LSI:577 vota

Bashkia Konispol:

PS:2234 vota

PD:1354 vota

LSI:233 vota

Bashkia Finiq:

PS:2208 vota

PD:1422 vota

LSI:183 vota

Bashkia Sarandë:

PS:7839 vota

PD:5060 vota

LSI:1480 vota

Bashkia Himarë:

PS:3447 vota

PD:1854 vota

LSI:341 vota

Bashkia Selenicë:

PS:5928 vota

PD:3093 vota

LSI:481 vota

Bashkia Vlorë:

PS:34590 vota

PD:17590 vota

LSI:2889 vota

l.k/abcnews.al