Super jahti 350 milionë dollarësh që do të ketë portin e vet

schedule18:21 - 31 Korrik, 2021

schedule 18:21 - 31 Korrik, 2021

Krijimi i super jahteve që dallohet nga pjesa tjetër nuk është e lehtë, pasi projektuesit po zhvillojnë gjithnjë e më shumë modele inovative. Lazzarini Design Studio ka prezantuar konceptin e saj të fundit, të quajtur Saturnia.

Mjeti lundrues 100 metra i gjatë është projektuar të jetë tërësisht nga fibra karboni, duke e bërë atë 50 përqind më të lehtë se jahtet e tjera me madhësi të ngjashme të bëra prej alumini, hekuri apo çeliku. Do të ketë gjithashtu portin e vet, duke lejuar varkat e vogla të ankorohen brenda.

Saturnia-superyacht-concept --- paraqitje e jashtme --- Lazzarini-design-studio

Jahti do të mundësohet nga dy motorë me naftë dhe një sistem qendror elektronik që mundëson uljen e emetimeve. Do të ketë vend për 20 mysafirë së bashku me 20 anëtarë të ekuipazhit. Megjithëse është në fazat e para të projektimit, koncepti ka gjeneruar interes të madh.

Saturnia-superyacht-concept --- top-exterior --- Lazzarini-design-studio

Saturnia-superyacht-concept --- pamje anësore --- Lazzarini-design-studio

Saturnia-superyacht-concept --- port-view --- Lazzarini-design-studio

Saturnia-superyacht-concept --- exterior-rendering-tarracë --- Lazzarini-design-studio

/abcnews.al