Sulmoi një grup personash me shkop bejsbolli dhe thikë, dënohet me burg shqiptari në Britani

schedule22:28 - 8 Dhjetor, 2022

schedule 22:28 - 8 Dhjetor, 2022

23 vjeçari shqiptar Argjend Canaku është dënuar me 22 muaj burg në Angli pasi sulmoi një grup personazh me shkop bejsbolli dhe me thikë. Mediat britanike kanë publikuar momentin ku i riu shqiptar hyn në një dyqan në Oksford duke vërtitur një shkop bejsbolli dhe sulmoi personat që ishin aty.

Avokatja e tij kërkoi nga gjykatësi një dënim komunitar ose një dënim me kusht duke thënë se ai kishte kaluar një fëmijëri traumatike në Shqipëri pasi babai i tij polic ishte vrarë. Pasi kërkoi azil në Britani, ai kishte qëndruar për pak kohë me një burrë të moshuar përpara se të strehohej nga shërbimet sociale.

Arjend Canaku, i fotografuar i majtë me shkop bejsbolli dhe thikë, u burgos për 22 muaj pasi pranoi se kishte sulmuar një grup burrash në një dyqan në Oksford.

Gjykata e Oxford Crown dëgjoi se Argjend Canuku ishte i përfshirë në tregtinë e drogës në Oksford. Ai pranoi çrregullime të dhunshme, posedim të një artikulli me thikë dhe posedim të një arme fyese