Sulmi në qendrën tregtare, Zelensky: Rusia është grupi më i madh terrorist në botë

schedule08:34 - 28 Qershor, 2022

schedule 08:34 - 28 Qershor, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka dënuar sulmin e mq qendrën tregtare në fjalimin e tij gjatë natës vonë.

Udhëheqësi i Ukrainës në luftë i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndalojë terrorin rus, duke thënë se sulmet me raketa në Kremenchuk të Ukrainës e bënë vendin e Vladimir Putin “organizatën më të madhe terroriste në botë”.

Deri më tani, 18 persona mendohet se janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, por Zelensky paralajmëroi se mund të ketë më shumë.

Duke iu kthyer takimit të liderëve të G7 që po zhvillohet, ai tha se ishte “një rezultat i rëndësishëm dakord. “Demokracitë më të fuqishme në botë do të mbështesin shtetin tonë për aq kohë sa të jetë e nevojshme për fitoren tonë. Ukraina nuk do të thyhet kurrë”, tha ai. /abcnews.al