Sulmi në Nord Stream, Suedia refuzon planet për hetim të përbashkët me Danimarkën dhe Gjermaninë

schedule13:52 - 14 Tetor, 2022

schedule 13:52 - 14 Tetor, 2022

Suedia ka hedhur poshtë planet për një hetim të përbashkët me Danimarkën dhe Gjermaninë për rrjedhjet në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, sipas një raporti të Der Spiegel.

Suedia ka thënë se nuk mund të ndajë gjetjet e hetimeve të saj me shtetet e tjera për arsye sigurie, sipas raportit.

Policia federale e Gjermanisë ka përfunduar pjesën e saj të hetimit për sabotimin në dy tubacionet dhe ka dorëzuar gjetjet e tyre, sipas një zëdhënësi të ministrisë së brendshme gjermane.

/abcnews.al