Sulmi me raketa në Odesa, 1 i vdekur dhe 5 të plagosur

schedule07:38 - 10 Maj, 2022

schedule 07:38 - 10 Maj, 2022

Autoritetet ukrainase kanë konfirmuar mbrëmjen e djeshme se ka pasur një sulm me raketa në Odesa. Tre shpërthime të forta u dëgjuan nga qendra e qytetit.

BBC raporton se raketat e përdorura mund të kenë qenë të epokës sovjetike, por dëmi që ata bënë ishte i madh.

Në pamjet e postuara në internet nga ushtria ukrainase, zjarrfikësit shihen duke shkelur nëpër rrënojat e asaj që dikur ishte një qendër tregtare dhe një magazinë.

Tymi i dendur dhe i zi pushtoi qendrën e portit historik. Por për shkak të shtetrrethimit, rrugët ishin bosh kur raketat goditën në orën 22:30.

Lexo edhe: Lufta në Ukrainë, tre raketa sulmojnë Odesën

Autoritetet thonë se një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë dërguar në spital.

Sulmet ndodhën të hënën, në të njëjtën ditë që presidenti i Këshillit Evropian kishte qenë në qytet.

Charles Michel tha se kishte parë kapanone plot me grurë dhe misër në Odesa që ishin gati për eksport, por të bllokuar.

Kërcënimi për sigurinë globale të ushqimit ishte diçka e theksuar nga Presidenti Zelensky në fjalimin e tij të natës./abcnews.al/