Sudan, grushti ushtarak rrëzon Presidentin

23:45 | 11/04/201923:450

Është rrëzuar pas 30 vjet në pushtet presidenti i Sudanit, Omar al Bashir, i cili është arrestuar nga ushtria e vendit afrikan. Ministri i Mbrojtjes ka deklaruar se ushtria do të kontrollojë periudhën dyvjeçare të tranzicionit deri në mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta.

Ndërkohë, protestuesit janë zotuar se do të vazhdojnë të qëndrojnë në rrugë pavarësisht një shtetrrethimi të vendosur nga forcat e armatosura.

Protestat kundër presidentit Bashir, që ka qeverisur vendin afrikan që prej vitit 1989, zgjasnin prej muajsh. Tani protestuesit kërkojnë një këshill civil për të menaxhuar periudhën e tranzicionit dhe jo ushtrinë.

Pas arrestimit, vendndodhja e tashmë ish-kreut të shtetit nuk dihet, ndërkohë që shërbimet e inteligjencës kanë paralajmëruar lirimin e të gjithë të burgosurve politikë. Prej dekadash, Sudani vuan nga varfëria, korrupsioni i lartë dhe mungesa e drejtësisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono