Studimi: Vaksina Pfizer punon kundër mutacioneve COVID-19

schedule18:43 - 14 Shkurt, 2021

schedule 18:43 - 14 Shkurt, 2021

Vaksina e Pfizer punon kundër varianteve të reja COVID-19 që janë shfaqur në Angli, Brazil dhe Afrikën  e Jugut, thuhet në studimin më të ri.

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit zbuluan se antitrupat e shkaktuar nga vaksina Pfizer “neutralizojnë” variantet e reja, por jo aq mirë sa efekti kundër koronavirusit.

Variantet që u shfaqën në Afrikën e Jugut dhe Brazil kanë qenë veçanërisht shqetësuese për shkencëtarët sepse janë identifikuar mutacione në to që mund t’i ndihmojnë ata të “shpëtojnë” nga vaksina.

Sipas studiuesve të Oksfordit, dy doza të vaksinës Pfizer do të siguronin 90 përqind të popullsisë mbrojtje nga cilido variant, mjaftueshëm për të siguruar imunitet në tufë, gjë që kërkon imunizimin e rreth 75 përqind të popullatës.

Pas vetëm një doze, vaksina Pfizer siguroi mbrojtje të kufizuar nga varianti britanik, i cili është shumë infektiv por jo më i fuqishëm ose i vështirë për tu imunizuar por jo mbrojtje adekuate nga varianti i Afrikës së Jugut.

Sidoqoftë, një goditje shkaktoi prodhimin e qelizave T – qelizat imune që prodhojnë antitrupa dhe sigurojnë një shtresë shtesë mbrojtjeje kundër infeksionit.

“Mund të mos ju mbrojë domosdoshmërisht nga infeksioni, por ka shumë të ngjarë që kjo goditje e parë do ta bëjë më të lehtë për sistemin tuaj imunitar të bëjë një përgjigje të mirë herën tjetër,” tha Dr. William James, një virolog në Universitetin e Oksfordit dhe autori kryesor i studimit.

“Ne mendojmë se kjo është arsyeja pse ajo dozë e dytë prodhon një përgjigje kaq të mirë të antitrupave, sepse qelizat T janë tashmë atje, të gatshme për të reaguar”.

Gjetjet e studimit sigurojnë hapësirë ​​për optimizëm të kujdesshëm se vaksinat ende paraqesin një rrugë të qartë për të dalë nga pandemia, por James paralajmëroi se virusi ende mund të shndërrohej më tej.

“Ky virus nuk ka mbaruar së evoluari, por për sa kohë që vaksinat shpallen dhe njerëzit marrin ato doza të dyta, ne do të jemi në një pozitë shumë më të mirë deri në verë sesa tani”, tha ai. l.k/abcnews.al