Studimi: Përse nuk duhet të flini në një shtrat me partnerin tuaj

schedule09:14 - 26 Dhjetor, 2020

schedule 09:14 - 26 Dhjetor, 2020

Çelësi për një marrëdhënie më të lumtur është mosfjetja në një shtrat me partnerin ose partnerën.

Kështu thotë studimi më i fundit, i cili tregoi se një në gjashtë çifte janë të destinuar për të fjetur larg njëri-tjetrit. Kjo ndodh pasi ata duan të bëjnë gjumë.

Ndërsa një analizë e vitit 2016 e studimeve të mëparshme nga Universiteti Mjekësor Paracelsus, në Gjermani, tregoi se problemet e gjumit dhe problemet e marrëdhënieve kanë tendencë të ndodhin njëkohësisht.

“Gjumi i dobët ndikon në performancën tuaj, marrëdhëniet, rrit rrezikun tuaj nga aksidentet dhe, në afat të gjatë, shoqërohet me një rritje të peshës, diabetit të tipit 2 dhe depresionit”, ka theksuar dr. Stanley. l.k/abcnews.al