Studimi: Ja pse është mirë të flini në krah

schedule22:40 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 22:40 - 6 Dhjetor, 2022

Shkencëtarja britanike në fushën e neurologjisë, Tara Sëart beson se është më mirë të flini në krah sepse luan një rol të madh në pastrimin e trurit nga toksinat gjatë natës. Megjithatë, nuk ka rëndësi nëse qëndroni në anën tuaj të majtë apo të djathtë.

Një studim i vitit 2020, i botuar në revistën Brain Sciences zbuloi se pozicioni i djathtë anësor është më efektivi për trurin, pasi kontribuon në një largim më të madh të “mbeturinave të trurit”, krahasuar me shtrirjen në shpinë ose stomak.

Hulumtimet kanë treguar se adopimi i këtij zakoni gjatë gjumit mund të jetë i një rëndësie të madhe për shëndetin e trurit në procesin e plakjes dhe i dobishëm si masë parandaluese kundër sëmundjeve neurodegjenerative si sindroma e Alzheimerit.

“Është interesante se gjumi në krah është tashmë pozicioni më i popullarizuar për njerëzit dhe duket se ne e kemi përshtatur atë në mënyrë që të pastrojmë në mënyrë më efektive trurin nga materialet e mbeturinave metabolike që janë grumbulluar gjatë kohës. jemi zgjuar”, tha autori i studimit, Maiken Nedergaard.

Përveç përfitimeve shëndetësore të përmendura, duhet të keni parasysh se gjumi në krah mund të ndihmojë dhe me gërhitjen. /abcnews.al