Studimi: Arresti kardiak gjatë natës më i lartë tek gratë sesa burrat

schedule19:27 - 8 Shkurt, 2021

schedule 19:27 - 8 Shkurt, 2021

Gratë kanë më shumë të ngjarë se burrat të kenë një vdekje të papritur për shkak të arrestit kardiak gjatë orëve të natës, sugjeron një studim i ri.

Studimi, i botuar në revistën Heart Rhythm, thotë se 25.4 për qind e femrave të studiuara pësuan arrest kardiak gjatë natës krahasuar me 20.6 për qind të homologëve të tyre meshkuj.

“Të vdesësh papritur gjatë orëve të natës është një fenomen hutues dhe shkatërrues. Ne u habitëm kur zbuluam se të jesh femër është një parashikues i pavarur i këtyre ngjarjeve,” tha studiuesi Sumeet Chugh nga Qendra Mjekësore Cedars-Sinai në SH.B.A.

Sipas ekspertëve, kjo ndodh sepse gjatë këtyre orëve të vona, shumica e pacientëve janë në një gjendje pushimi, me metabolizëm të reduktuar, rrahje të zemrës dhe presion të gjakut.

‘Arresti i papritur i zemrës i quajtur ndryshe vdekje e papritur kardiake është një shqetësim elektrik i ritmit të zemrës që bën që zemra të ndalojë së rrahuri’, tha studiuesi.

Për studimin, ekipi i hetuesve shikoi të dhënat e 4,126 pacientëve, me 3,208 raste gjatë ditës me arrest kardiak të papritur dhe 918 raste të natës.

Krahasuar me rastet e ditës, pacientët që vuanin nga arrest kardiak gjatë natës kishin më shumë gjasa të ishin femra. l.k/abcnews.al