Striptisti ndërpret seancën e hetimit të presidentit, videoja bëhet virale

schedule08:47 - 16 Qershor, 2022

schedule 08:47 - 16 Qershor, 2022

Një video e një striptisti brazilian duke kërcyer ndërpreu një seancë publike virtuale të hetimit për korrupsion të presidentit peruan Pedro Castillo të mërkurën.

Përmbajtja e papritur u shfaq ndërsa prokuori Samuel Rojas po përshkruante arsyet pse Castillo duhet të hetohej. Seanca po transmetohej publikisht në kanalin televiziv të degës së drejtësisë, me klipin ofendues të shpërndarë më vonë gjerësisht në Tëitter.

Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë po vlerëson një kërkesë për të hedhur poshtë hetimin nëse presidenti drejtoi një komplot korrupsioni që përfshin ish-ministrin e tij të Transportit dhe Lidhjeve, Juan Silva, i cili aktualisht është i fshehur.

Ekipi ligjor i mbrojtjes së presidentit po përpiqet të pengojë prokurorët që ta marrin në pyetje atë në një seancë të caktuar për të premten.

Videoja e Milos u shfaq përmes llogarisë së përdoruesit të Benji Espinosa, një anëtar i ekipit mbrojtës të Castillo, duke shkaktuar një pezullim të shkurtër të seancës./abcnews.al