Stambolli mund të mbetet pa ujë brenda 45 ditësh

schedule10:48 - 14 Janar, 2021

schedule 10:48 - 14 Janar, 2021

Një prej qyteteve më të mëdha turke, Stambolli mund të mbetet pa ujë brenda 45 ditësh pasi Turqia po përjeton thatësirën më të keqe të dekadës.

Kjo pasi burimi kryesor i ujit të qytetit, ka vetëm 20% kapacitet për shkak të mungesës së shiut.

Zhvillimi i gjerë urban është fajësuar pasi sjell nivele të ulëta të ujit në diga duke shkaktuar thatësirë në qytetin me 17 milion njerëz.

Ky është niveli më i ulët i digës në 15 vitet e fundit. Ndërkohë në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, kryebashkiaku Mansur Yavaş tha se ka mbetur ujë vetëm për 110 ditë në diga dhe rezervuarë. l.k/abcnews.al