Legjenda e zikaltërve feston ditëlindjen, Zanetti mbush sot 49-vjeç

schedule08:24 - 10 Gusht, 2022

schedule 08:24 - 10 Gusht, 2022

Javier Zanetti , historia e Interit për 19 sezone. Pasi bëri debutimin e tij në Argjentinë me fanellën e Talleres dhe luajti dy sezone me Banfield, në 1995 ai u transferua te klubi zikaltër, ku luajti 858 ndeshje dhe duke shënuar 21 gola.

Një lider i vërtetë, një kapiten që ka përqafuar pa hezituar kauzën e Interit dhe ka arritur në sezonin perfekt, atë 2009/2010, kur me Jose Mourinhon në pankinë fitoi për herë të parë Scudetton, Kupën e Italisë dhe Ligën e Kampionëve, historike, fitim i trefishitë një ekipi italian.

Me kombëtaren e Argjentinës ai realizoi 145 paraqitje dhe 5 gola, duke mbetur lojtari me më shumë paraqitje për një kohë të gjatë para se të kalohej nga Leo Messi.
Në karrierën e tij ai ka fituar pothuajse gjithçka, në nivel klubi, pesë Scudetto, katër Kupa Italie, po aq Superkupa Italiane, një Kupë UEFA, një Ligë të Kampionëve dhe një Botëror për Klube. Sot Pupi , i cili mban rolin prestigjioz të zv. president, mbush 49 vjeç./h.ll/abcnews.al